artykuł nr 1

Przystąpienie do prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji Gminy Janów

Rewitalizacja jest to proces, który ma na celu pomóc w rozwoju wybranym obszarom, wyznaczonym na terenie gminy, które zmagają się z występującymi nań problemami w różnych sferach (społecznej, gospodarczej, środowiskowej, przestrzennej). Proces rewitalizacji ma służyć przede wszystkim poprawie jakości życia mieszkańców poprzez podejmowanie działań przekształcenia wskazanego obszaru i animację lokalnej społeczności. Rewitalizacja może przyczyniać się między innymi do aktywizacji mieszkańców, uruchomiania nowych miejsc pracy, podjęcia działań mających na celu ochronę dziedzictwa kulturowego, a także realizację remontów i konserwacji czy zagospodarowaniu miejsc/obiektów służących lokalnej społeczności. 

W celu realizacji procesu Rewitalizacji konieczne jest opracowanie dla wybranych obszarów zdegradowanych dokumentu Gminnego  Programu Rewitalizacji, który będzie wyznaczał kierunki działań całego procesu w Gminie. 

W dniu 29 maja 2017 roku gmina Janów przystąpiła do prac nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji (GPR). Obecnie trwają pracę nad opracowaniem Diagnozy społeczno-gospodarczo-przestrzennej całej gminy Janów, której celem jest wyznaczenie obszarów, które będą mogły zostać poddane rewitalizacji. 

Wyłonione w ramach Diagnozy tereny (sołectwa), które charakteryzują się nagromadzeniem problemów społecznych (np. bezrobocia, ubóstwa, niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym itp.), a także gospodarczych, środowiskowych, technicznych czy przestrzennych, poddane zostaną procesowi rewitalizacji i będą mogły starać się o dodatkowe środki z funduszy zewnętrznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z Ustawą o Rewitalizacji Program Rewitalizacji nie może obejmować obszaru całej gminy, a jedynie te tereny, które uznane zostaną za kryzysowe. Co więcej obszary rewitalizacji nie mogą zajmować więcej niż 20% powierzchni Gminy oraz nie mogą być zamieszkiwane przez więcej niż 30% mieszkańców Gminy. W związku z powyższym niezwykle istotne jest prawidłowe wskazanie obszarów wymagających wsparcia. 

W celu wyłonienie sołectw, które powinny zostać objęte Programem Rewitalizacji sukcesywnie realizowane będą różnego rodzaju badania społeczne i analizy, w tym m.in. badania ankietowe z mieszkańcami, wizja lokalna, wywiady pogłębione z lokalnymi ekspertami, warsztaty strategiczne, a także spotkanie otwarte  z lokalną społecznością. 

Pierwsza okazją do uczestnictwa w procesie rewitalizacji mieli przedstawiciele lokalnej społeczności w dniu 7 czerwca 2017 roku (w tym Radni, przedstawiciele instytucji publicznych z terenu gminy) na spotkaniu warsztatowym. W trakcie spotkania omówiono tematykę rewitalizacji oraz rozmawiano wstępnie na temat kwestii problemowych, jakie występują na terenie gminy. 

Dodatkowo została uruchomiona ankietowa internetowa, w której każdy mieszkańcy mają możliwość wypowiedzenia się na temat wyznaczenia obszarów rewitalizacji oraz wyrażenia swoich potrzeb i oczekiwań, do czego serdecznie zachęcamy. Ankieta dostępna jest pod adresem: http://limesurvey.cds.krakow.pl/index.php/772918?newtest=Y 

Zwieńczeniem prac badawczych i analitycznych będzie Diagnoza społeczno – gospodarczo – przestrzenna Gminy Janów, która oparta zostanie o wyniki wszystkich przeprowadzonych badań oraz spotkań. Diagnoza ta wskaże obszary kryzysowe (zdegradowane), znajdujące się na terenie gminy, dla których w dalszej kolejności będzie mógł zostać wykonany plan działań – Gminny Program Rewitalizacji Gminy Janów. 

Nad całością prac, związanych z wyznaczeniem obszarów rewitalizacji oraz opracowania dokumentu Gminnego Programu Rewitalizacji będzie czuwał zespół konsultantów z Centrum Doradztwa Strategicznego s.c. z Krakowa, który został wybrany przez Gminę w drodze zapytania ofertowego. 

Koordynatorzy prac nad Gminnym Programem Rewitalizacji gorąco zapraszają do skorzystania z możliwości przekazania swoich opinii i pomysłów na rewitalizację, w tym do uczestnictwa w badaniach ankietowych, warsztatach. Każdy głos, udzielony w tej ważnej dla gminy debacie, jest niezwykle cenny. Im szerszym konsultacjom zostaną poddane zapisy Programu, tym bardziej działania naprawcze w nim wyznaczone będą zaspokajały potrzeby mieszkańców.