artykuł nr 1

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: "Odbudowa ciągu dróg powiatowych nr 1039S i 1093S Piasek-Żuraw-Lipnik, "

BK-III.6220.1.9.2012

Janów, dnia 27.03.2012r.

 
 
DECYZJA
O ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH
 
 
 
Na podstawie art. 71 ust. 1, ust. 2 pkt 2, art. 75 ust. 1 pkt 4, art. 84, art. 85 ust.2 pkt 2ustawy z dnia 3 października 2008r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko  ( Dz.U. Nr 199 z 2008r., poz. 1227), art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2000r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) w związku
z § 3 ust 1 pkt 60 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397)
- po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.01.2012r. Biura Projektów Budowlanych „CADAM” Adam Pokrzywiec, ul. Opiełki 3A, 42-286 Koszęcin, działającego z upoważnienia Powiatowego Zarządu Dróg w Częstochowie, ul. Sobieskiego 9, 42-217 Częstochowa
w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko „Odbudowa ciągu dróg powiatowych nr 1039S i 1093S Piasek-Żuraw-Lipnik, gmina Janów, uszkodzonych w wyniku powodzi jaka miała miejsce w miesiącach maj-czerwiec w 2010r. w powiecie częstochowskim” i po zasięgnięciu opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska
w Katowicach oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie
 
orzekam
 
realizację przedmiotowego przedsięwzięcia i stwierdzam brak potrzeby
przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko  
- charakterystyka przedsięwzięcia stanowi załącznik do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
 
Uzasadnienie
 
W dniu 23.01.2012r. do tutejszego Urzędu Gminy wpłynął wniosek Biura Projektów Budowlanych „CADAM” Adam Pokrzywiec, ul. Opiełki 3A, 42-286 Koszęcin, działającego z upoważnienia Powiatowego Zarządu Dróg w Częstochowie, ul. Sobieskiego 9, 42-217 Częstochowa w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia dla inwestycji pn. „Odbudowa ciągu dróg powiatowych nr 1039S i 1093S Piasek-Żuraw-Lipnik, gmina Janów, uszkodzonych w wyniku powodzi jaka miała miejsce w miesiącach maj-czerwiec w 2010r. w powiecie częstochowskim”.Wnioskowane, wyżej wymienione zamierzenie inwestycyjne zaliczone jest do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego obowiązek sporządzenia raportu może być wymagany.
W dniu 24.01.2012r. tutejszy organ zawiadomił wnioskodawcę na piśmie oraz strony postępowania poprzez obwieszczenie o wszczęciu postępowania administracyjnego
w przedmiotowej sprawie. Strony nie wniosły uwag, ani zastrzeżeń do planowanej inwestycji.
W dniu 24.01.2012r. organ prowadzący postępowanie wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach o wydanie opinii co do potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko i ewentualnego zakresu raportu.
 
W toku postępowania uzyskano następujące opinie:
1. postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach znak: WOOŚ.4240.68.2012.WW z dnia 03.02.2012r. stwierdzające brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla w/w inwestycji,
2. opinię sanitarną Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie znak: NS/NZ.523-14/12 z dnia 31.01.2012r. stwierdzająca brak konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.
 
Stwierdzając brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko uwzględniono następujące uwarunkowania:
 
1. Rodzaj i charakterystykę przedsięwzięcia z uwzględnieniem:
 
a). skali przedsięwzięcia i wielkości zajmowanego terenu oraz ich wzajemnych proporcji
 
Inwestycja obejmuje swym zakresem:
-   przebudowę konstrukcji jezdni oraz poboczy na długości 1774,5m (droga powiatowa
nr 1039S), oraz 3500m (droga powiatowa nr 1093S),
-   wykonanie oczyszczenia i wyprofilowania rowów odwadniających wzdłuż odbudowywanych odcinków dróg – 8670 mb,
-   wykonanie przepustów pod zjazdami – 427 mb.
Usytuowanie przedsięwzięcia:
Planowana inwestycja realizowana będzie na terenie istniejących jezdni o nawierzchni bitumicznej oraz poboczy gruntowych. Realizacja przedsięwzięcia służy poprawie stanu technicznego istniejącej drogi, która stanowi podstawowy kanał komunikacyjny
dla rozpatrywanego obszaru oraz uporządkowaniu pasa drogowego.
 
b). powiązań z innymi przedsięwzięciami, w szczególności kumulowania się oddziaływań przedsięwzięć znajdujących się na obszarze, na który będzie oddziaływać przedsięwzięcie:
Przedsięwzięcie to, nie ma powiązań z innymi przedsięwzięciami. Nie wystąpi, więc kumulowanie się oddziaływań na przedmiotowym obszarze.
 
c). wykorzystania zasobów naturalnych
Dla wykonania inwestycji potrzebna będzie niezbędna ilość paliwa dla sprzętu zmechanizowanego wykorzystywanego do budowy a także energii elektrycznej i wody. Ponadto wykorzystane zostaną niezbędne ilości kruszywa naturalnego, tłucznia kamiennego, mas bitumicznych, betonu (w tym prefabrykaty) oraz ziemi urodzajnej.
 
d).  emisji i występowania innych uciążliwości:
W trakcie realizacji przedsięwzięcia mogą wystąpić tylko czasowe uciążliwości związane z pracami budowlanymi. Emisje do powietrza stanowić będą spaliny i hałas z pracującego sprzętu budowlanego typu: koparka, spycharka, wywrotki, równiarki samobieżne, samochody do transportu betonu, walce drogowe, ubijaki do zagęszczania gruntu. W/w sprzęt będzie pracował w godzinach 6-22 i nie jednocześnie a zasięg oddziaływania będzie obejmował tylko teren bezpośrednio przyległy do inwestycji.
Są to uciążliwości o charakterze przejściowym i są nieuniknione przy realizacji tego rodzaju przedsięwzięcia.
 
e). ryzyka wystąpienia poważnej awarii, przy uwzględnieniu używanych substancji i stosowanych technologii:
Ze względu na rodzaj przedsięwzięcia, nie ma przesłanek do stosowania przepisów dotyczących poważnych awarii przemysłowych, tak w zakresie używanych substancji jak i stosowanych technologii.
 
2. Usytuowanie przedsięwzięcia, z uwzględnieniem możliwego zagrożenia dla środowiska, w szczególności przy istniejącym użytkowaniu terenu, zdolności samooczyszczania się środowiska i odnawiania zasobów naturalnych, walorów przyrodniczych i krajobrazowych oraz uwarunkowań miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – uwzględniające:
 
a). obszary wodno-błotne oraz inne obszary o płytkim zaleganiu wód podziemnych:
Na terenie objętym inwestycją nie występują obszary wodno-błotne oraz o płytkim zaleganiu wód podziemnych.
 
b).  obszary wybrzeży:
Nie występują obszary wybrzeży.
 
c).  obszary górskie lub leśne:
Na terenie objętym wnioskiem nie występują obszary górskie lub leśne.
 
d). obszary objęte ochroną w tym strefy ochronne ujęć wód i obszary ochronne zbiorników wód śródlądowych:
Wyżej wymienione obszary ochrony na przedmiotowym terenie nie występują.
 
e). obszary wymagające specjalnej ochrony ze względu na występowanie gatunków roślin i zwierząt lub ich siedlisk lub siedlisk przyrodniczych objętych ochroną, w tym obszary Natura 2000 oraz pozostałe formy ochrony przyrody:
Na terenie realizacji przedsięwzięcia nie występuje obszar Natura 2000, planowane przedsięwzięcie przebiega przez otulinę Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd” , jednakże jest to odcinek zainwestowany, przebiegający przez tereny zurbanizowane.
 
f). obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone:
Na terenie objętym wnioskiem nie występują obszary, na których standardy jakości środowiska zostały przekroczone, a zasięg oddziaływania planowanej inwestycji nie będzie powodować przekroczenia tych standardów.
 
g). obszary o krajobrazie mającym znaczenie historyczne, kulturowe lub archeologiczne:
Według wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego inwestycja nie jest zlokalizowana na terenach  obiektów zabytkowych.
 
h). gęstość zaludnienia
Teren objęty wnioskiem przebiega przez zabudowę mieszkalną i usługową
w miejscowościach: Żuraw, Lipnik, Lusławice, Czepurka i Piasek.
 
i). obszary przylegające do jezior:
Nie występują obszary przylegające do jezior.
 
j). uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej:
Nie występują uzdrowiska i obszary ochrony uzdrowiskowej.
 
3. Rodzaj i skalę możliwego oddziaływania rozważanego w odniesieniu do uwarunkowań wymienionych w pkt 1 i 2, wynikające z:
 
a). zasięgu oddziaływania – obszaru geograficznego i liczby ludności , na którą przedsięwzięcie może oddziaływać:
Obszar, którego dotyczy wniosek praktycznie pokrywa się z obszarem możliwego oddziaływania przedsięwzięcia. Oddziaływanie inwestycji na etapie użytkowania będzie miało zasięg lokalny; sposób zagospodarowania terenu oraz rozwiązania przyjęte w inwestycji, także przyczynia się do zmniejszenia niekorzystnego oddziaływania. Teren w pobliżu przedmiotowej inwestycji jest terenem zurbanizowanym, znajdują się tu budynki jednorodzinne, zabudowania gospodarcze oraz usługowe.
 
b).  transgranicznego charakteru oddziaływania przedsięwzięcia na elementy przyrodnicze:
Lokalizacja przedsięwzięcia około 107 km (w linii prostej) od najbliższej granicy państwowej oraz ograniczony zasięg oddziaływania przedsięwzięcia nie spowoduje, transgranicznego oddziaływania na środowisko.
 
c). wielkości i złożoności oddziaływania, z uwzględnieniem obciążenia istniejącej infrastruktury technicznej:
Przedsięwzięcie nie będzie źródłem znaczącego i złożonego oddziaływania na środowisko, w tym nie spowoduje przekroczenia obciążenia (możliwości technicznych i eksploatacyjnych) infrastruktury technicznej, obejmie najbliższe sąsiedztwo prowadzonych robót i nie przekroczy terenu objętego wnioskiem.
 
d).  prawdopodobieństwa oddziaływania:
Podczas realizacji w/w inwestycji oraz w trakcie jej eksploatacji nie zostaną wprowadzone do środowiska substancje lub energia, znacznie przekraczające dopuszczalne normy. Nie planuje się instalowania na stałe maszyn i urządzeń powodujących emisje (zanieczyszczenia powietrza, hałas, ścieki, odpady, pola elektromagnetyczne, wibracje i inne uciążliwości)
Nie przewiduje się też emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz inwestycja nie będzie oddziaływać szkodliwie na faunę i florę.
 
e).  czasu trwania, częstotliwości i odwracalności oddziaływania:
Czas trwania możliwego oddziaływania na środowisko i otoczenie sąsiadujące będzie wynikał z przewidzianego przez inwestora okresu realizacji inwestycji. Bezpośrednie oddziaływanie będzie krótkotrwałe i nie wpłynie na pogorszenie stanu środowiska przyrodniczego.
Ukształtowanie terenu nie ulegnie zmianie, a po wykonaniu wszystkich czynności budowlanych, teren zostanie odpowiednio zagospodarowany oraz przywrócony do stanu pierwotnego.
 
Po przeprowadzonej na podstawie przedłożonych materiałów oraz uzyskanych opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie analizie stwierdzono brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko.
W rozpatrywanej sprawie po przeprowadzeniu przewidzianej prawem procedury ustalono, że planowane przedsięwzięcie jest zgodne z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
 
Pouczenie
 
Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie za pośrednictwem Wójta Gminy Janów w terminie czternastu dni od dnia jej doręczenia.
 
 
Z up. Wójta Gminy Janów
p.o. Sekretarz Gminy
 
/-/ Monika Gałązka
 
 
 
 
załącznik:
1. charakterystyka przedsięwzięcia
 
 
 
Otrzymują:
1.  wnioskodawca
2. strony postępowania
3. a/a
 
Do wiadomości:
1. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny
  ul. Jasnogórska 15A
  42-200 Częstochowa
2. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
  ul. Powstańców 41a
  40-024 Katowice
 
Dostępne kategorie:
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pn. Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Okrąglik
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na Rozbudowie drogi powiatowej nr 1039 S na odcinku Żuraw- Lipnik, Gmina Janów.
Decyzja zmieniająca decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla realizacji przedsięwzięcia pn. Budowa elektrowni fotowoltaicznej w gm. Janów o mocy ok. 12,51 MWp wraz z infrastrukturą towarzyszącą, z możliwością zrealizowania inwestycji w podziale na mn
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia polegającego na budowie wolnostojącej elektrowni fotowoltaicznej Piasek Solar Park wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi oraz pozostałą niezbędną infras
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pn. "Budowa sieci kanalizacji sanitarnej z miejscowości Bystrzanowice do miejscowości Bystrzanowice Dwór"
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia pn. "Rozbudowa drogi krajowej nr 46 odcinek Janów-Lgoczanka"
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą "Etap I Uruchomienie stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz punktu zbierania
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą "Budowa elektrowni wiatrowej składającej się z turbiny wiatrowej o mocy do 4 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz stacją elektroenergetyczną" zlokalizowa
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: "Przebudowa mostu w ciągu drogi krajowej DK46 nad ciekiem bez nazwy w km 220+568 w m. Bystrzanowice"
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: "Budowa kanalizacji sanitarnej dla miejscowości Śmiertny Dąb"
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: "Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków komunalnych w gminie Janów"
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: "Odbudowa ciągu dróg powiatowych nr 1039S i 1093S Piasek-Żuraw-Lipnik, "
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą: "Szlak atrakcji turystycznych. Ścieżki spacerowo-rowerowe w północnej części województwa śląskiego na terenie gmin: Żarki, Niegowa, Janów. Remont nawierzchni parkingu
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na Rozbiórce i budowie mostu w ramach zadania "Projekt przebudowy obiektu mostowego w miejscowości Ostrężnik w kilometrze 21+371 drogi 793, nr ewid. 96"
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ulicy Leśnej w miejscowości Siedlec
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na przebudowie ulic: Zielona w Janowie, Dębowa i Kosynierów w Poniku
Decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia "Budowa pompowni wody przy ulicy Szkolnej w Siedlcu, Gmina Janów"
Decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia "Przebudowa wodociągu w ulicy łączącej ulice Sosnowa Góra z Mineralną w Złotym Potoku, Gmina Janów"
Decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia "Przebudowa wodociągu w ulicy Leśnej w Siedlcu, Gmina Janów"
Decyzja zezwalająca na prowadzenie na terenie gminy Janów działalności usługowej polegającej na opróżnianiu bezodpływowych zbiorników na nieczystości ciekłe oraz na transport w/w nieczystości do stacji zlewnej oczyszczalni ścieków.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci wodociągowej łączącej miejscowości Zagórze i Lusławice, gmina Janów